האם השיער המתולתל של ילדתי משפיע על הדימוי העצמי שלה?

מאת: שרונה כהן

יש לי שתיי ילדות מקסימות. הגדולה שירה, להפתעתי כמתולתלת מלידה, נולדה עם שיער חלק-גלי מאוד רחוק ממה שדימיינתי את ילדתי שתהיה.

שירה, הילדה הבכורה שלי
שירה שלי

לא אשקר ששלוש וחצי שנים נהניתי קצת מהעניין הזה. לא הייתי צריכה להתעסק עם השיער שלה, הוא תמיד הסתדר ובבוקר לא הייתה התעסקות יתרה איתו כפי שזכרתי בילדות שלי.

סירוק אחרי מקלחת היה מאוד פשוט וקל וגם תסרוקות היה מאוד קל לבצע. למזלי, הילדה הראשונה שלי עם השיער הגלי-חלק דרשה ממני תמיד לאסוף את השיער בקוקו או להשאיר פזור. היא מאוד לא אהבה להתעסק עם השיער כמו שתמיד חשבתי שבת רגילה תרצה – לקלוע צמות, לעשות תסרוקות מורכבות – שום כלום ושום דבר!

ואז נולדה שני, הילדה המתולתלת שלי

שני, הילדה השנייה והמתולתלת שלי
שני שלי

שירה שלי עלתה לטרום טרום חובה, ובערך כשהגיעה לגיל 3 החלטנו שצריך להוסיף עוד בן או בת אדם למשפחה.

בינינו, בן זוגי תמיד רצה שיהיה לו בן אבל רצה הגורל והתבשרנו שאנחנו מצפים לבת. שני נולדה בקיץ חמים, בצירים מאוד כואבים אבל הלידה עצמה עברה מאוד חלק. היא נולדה עם שיער וכבר מההתחלה ניתן היה לראות לאן כל זה הולך.

שני גדלה והתארכה והפכה לילדה מתולתלת ביישנית (וגם קצת בכיינית) שמתעסקת עם מראה השיער שלה לא מעט, בשונה מאוד מאחותה הגדולה.

על בסיס יומי היא דורשת להרטיב את השיער כדי שיירד הנפח, לקלוע צמות, לעשות לה תסרוקות, לשים על השיער קשתות, סיכות, גומיות מביכות…ומה לא?! התעסקות שלה עם השיער נראית לי מהצד קצת אובססיבית מידי לפעמים ואני מנסה להיזכר אם גם אני הייתי כך בגיל שלה. יכול להיות שהעיסוק הזה נגרם בכלל בגללי…מגיל קטן אני משתדלת מאוד להעצים אותה ואת התלתלים שלה – יכול להיות שזה בעוכריי כעת?

בילדותי אמי ניסתה רק להחליק לי אותו בעזרת שמן תינוקות וסירקה לי אותו בלי סוף אבל השיער שלי רצה רק לפרוח ולצאת מהגבולות של עצמו. אני מניחה שבגלל התובנה הזו על עצמי, העמסתי עליה יותר מידי מסרים חיוביים על תלתלים מבלי ששמתי לב. קצת לפני שנולדה הצטרפתי לקבוצת מתולתלות בפייסבוק והתכנים שם כל כך השפיעו עליי שהרגשתי שכאמא יש לי ממש שליחות בהעצמת התלתלים שלה כי זה ידוע מראש – בעידן של היום, כנראה ששני לא תאהב את השיער שלה בעתיד ותבוא בדרישה להחליק אותו, בדיוק כפי שאני ביקשתי מאמי בבגרותי.

שני כתינוקת ואני בילדותי

איך אנחנו אוהבות להשוות. התלתלים של שני VS התלתלים שלי בילדותי

"אמא, אני לא אוהבת את השיער שלי…אני רוצה כמו של מיכל הקטנה!"

איך אני אגדיר את זה. באסה. באסה שדמויות מפתח ששני אוהבת בעולם בטלוויזיה מחליקות את שיערן. זו עובדה, כמעט ואין דמויות או נסיכות מתולתלות והבת שלי שואבת השראות מדמויות שמחליקות את שיערן על בסיס קבוע וזה לגמרי משפיע עליה.

גם אני בתור ילדה חיפשתי איך להחליק את השיער ולהוריד את הנפח. התביישתי שזה מבליט את מי שאני, את העדה שלי (אבל זה כבר לכתבה אחרת 🙂 ).

הסביבה פשוט עודדה אותי (מבלי להתכוון אפילו) לא לאהוב שיער מתולתל ופריזי ושכדאי מאוד לשלוט בו ולהחליק את השיער. לכן, אני מנסה בכל כוחי לתקן את המחשבה המעוותת שליוותה אותי כמעט כל חיי ולגרום לשני לאהוב את השיער הטבעי שלה.

אבל המצב ביני לבין שני שונה בתכלית. בעוד אני נולדתי למקום שבו הייתי די חריגה בנוף מבחינת הנראות שלי, בגן של שני יש יותר מתולתלות ומתולתלים ממה שהיו בתקופתי וזה עניין שמשמח אותי וגם מרגיע אותי בו זמנית.

הידיעה שאני יכולה להראות לה שלעוד ילדים בכיתת הגן שלה יש תלתלים ותלתלים זה כוח ויופי מעודד מאוד למרות מה שהיא רואה וסופגת ממסכי הטלוויזיה.

המגמה משתנה ורואים יותר תלתלים בתקשורת

כיום המודעות לדימוי גוף חיובי בקרב ילדות ונערות מאוד גוברת. אנו עדות למגמה הולכת ונרחבת נגד ריטושים בתמונות ברשתות חברתיות למשל. יותר ויותר אושיות אינסטגרם שהיו רגילות לרטש את עצמן בפוטושופ ולהראות דימויי גוף שהם באמת בלתי אפשריים לבת אדם ממוצעת, מתחילות לקלף מעצמן את הקליפות ולהראות את האני האמיתי שלהן. העניין הזה הוא חשוב מאוד ולמזלי הוא מתחיל עכשיו כשהילדות שלי עוד קטנות.

יש בי תקווה ענקית שהמגמה הזו רק תלך ותתרחב בבגרותן ושנערות ונשים יפסיקו לרטש את עצמן במציאות ולא רק בעזרת פילטרים (שמאוד פופולאריים היום ואמן שיעלמו כבר מעולם) או פוטושופ – יפסיקו עם ההחלקות בשיער, יפסיקו עם הזרקת בוטלוניום טוקסין להעלמת הקמטים, יפסיקו עם הזרקת חומצה הילאורנית לשפתיים ועוד…

אז איך אפשר להתמודד אם הילדה שלך לא אוהבת את השיער שלה?

יכול מאוד להיות אגב, שהמצב יהיה הפוך. שילדה עם שיער חלק מאוד תרצה להיות דומה לילדה אחרת שהיא דווקא מתולתלת ותייחל לשיער מתולתל. איני מתעלמת שקיימים מצבים אחרים, אבל החוויה שלי היא בתור אמא למתולתלת ולכן אני אכתוב את הטיפים שלי בהתייחס למצב הזה 🙂

תעצימי אותה דרך התלתלים, אבל לא רק

אי אפשר כל היום להתעסק במראה החיצוני ועל אף שהילדה שלי, בת ארבע וחצי היום כל הזמן מתעסקת עם השיער שלה אני ממש משתדלת (שלא כמו בעבר) לא להתעסק כמעט במראה התלתלים שלה. 

אני מעצימה אותה בדרכים אחרות שהן לא רק דרך השיער, מזכירה לה שוב ושוב אחרי כל מיני פעולות שהיא מבצעת, אם זה לסיים את כל האוכל שהכנתי לה או לאחר שהיא אוספת את כל הצעצועים או סתם יום שהיא לא מעבירה אותי שבעה מדורי גיהנום 🙂 אני מזכירה לה שוב ושוב כמה שחשוב להיות חברה טובה לחברות והחברים שלה, כמה שהיא חכמה ונבונה בעיני ולא "מנגנת" רק על הצורך שלה בטיפוח היופי, אלא יש המון עבודה גם על האופי שלה והתכונות האחרות והחיוביות שלה.

חשפי אותה לתכני תקשורת שמעצימים נשים ונערות

יש לא מעט ספרים מדהימים שמעצימים ילדות כמו "המדריך לגיבורות על" של אליאס ואגנס וולונד או "סיפורים לפני השינה לילדות מורדות" של אלנה פאווילו ופרנצ'סקה קוואלו שאינם קשורים רק לתלתלים אלא העצמה נשית בכלל.

כמו כן, יש לא מעט ספרים שיצאו בשנים האחרונות על ידי סופרות צעירות והנה רשימה של חלק מהן:

  • "התלתל של תל" – יעל כהן לב
  • "התלתלים של לי" – סיוון לבנה חכים
  • "תלתלי הקסם של ענבר" – ליאת רמתי נבון
  • "התלתל של חמוטל" – אבגלון סימי
  • "לא רוצה תלתלים" – לורה אלן אנדרסן
  • ועוד

ממליצה פשוט ללכת לחנות ספרים ולהתייעץ עם המוכרות והמוכרים לגבי ספרים מעצימים בנושא, אני בטוחה שהם הכי מעודכנים ויודעים על ספרים חדשים שיצאו וכמובן על הקיימים.

טפלי לה בשיער בעזרת תכשירים טבעיים בלבד

אין מה לעשות וזה נכון – קשה לטפל בשיער מתולתל לפעמים במיוחד בשעות הבוקר לפני שהולכות לגן כאשר נורא לחוצות להספיק, להגיע בזמן ולא לאחר.

שיטה שמצאתי שעובדת לי וחוסכת לי המון זמן היא מריחה של גלייז (או אם תרצו ג'ל נוזלי) לאחר חפיפת ראש בערב.

הג'ל שומר על צורת התלתלים ומפסל אותם רק שבמהלך השינה הם למעשה "נשברים" ובבוקר היא מתעוררת כשהשיער שלה רך ובמיוחד קל לסידור.

המוצרים הטבעיים הם מוצרים שפותחו על ידי אוריין פז הקוסמת, מייסדת קבוצת מתולתלות ובעלת המותג המקסים My Curly Way שליטרלי הציל אותי מהתעסקויות מיותרות במיוחד בבוקר ומאפשר לשני להיות שמחה ומאושרת עם השיער שלה 🙂

הג'ל עוזר לשיער להישאר בצורתו ה"תלתלית" ועל אף שהוא סתור במהלך השינה, התלתלים יוצאים סופר מוגדרים!

בנוסף, פעם בשבוע-שבועיים אני מצהירה בפני שני שהגיע הזמן לטיפול ספא בעזרת מסכת מלפפונים משגעת. המסכה עצמה מעניקה לחות מפנקת ושני מאוד מצפה ואוהבת את הרגע הזה, שהוא רק של שתינו שבו אנחנו מורחות יחד את המסכה על השיער. המסכה מעניקה לשיער לחות ועוזרת מאוד בהתמודדות עם קשרים בשיער (בדומה גם למרככים שונים). אני מקפידה לבצע לה את הטיפול כמה פעמים בחודש כך שהשיער בריא יותר.

הבחירה במוצרים של אוריין הם לא בכדי וזאת כי אני רוצה להעשיר את השיער של שני ברכיבים מן מהטבע ללא כימיקלים וחומרים שנוסו על בעלי חיים כך אני רגועה יותר שאיני עושה כל נזק לשיער של שני שלי ולהפך – אני מרגישה שהוא מתחזק יותר.
 
אני מכניסה את הטיפול בשיער כחלק מהשגרה היומית שלה ולא עושה עניין כאשר לא בא לשים חומר כזה או אחר. היא למדה לבד שהשיער שלה מקבל תגובות אחרות כאשר מסדרים אותו קצת ולכן לרוב היא נרתמת בשמחה למריחת החומרים.

אז מה צפוי לי בעתיד? לא ברור

אז בעתיד שני תגדל לילדה מתבגרת עם רצונות משלה. עכשיו אני יודעת שתלתלים עבורי זה לא רק שיער, זו ממש דרך חיים ואם היא תבקש ממני לעשות החלקה בעתיד – אני בטוחה לא אסכים לכך.

עם זאת, היום ילדה בת 4 וחצי גורמת לי לעשות כל מיני דברים שאני לא מעוניינת לבצע ולוחצת על נקודות מאוד רגישות אצלי על מנת לקבל את מה שהיא רוצה. בניגוד לאחותה הגדולה והיותר ממושמעת, לשני יש דרך מאוד מניפולטיבית להשיג ממני דברים שמזיקים לה למשל, לדרוש ביצת קינדר מהמכולת השכונתית בלי כל סיבה לפני החוג ואני? רק כדי שתניח לי מתרצה וקונה בסוף.

כולי תקווה שאשאר איתנה כאשר הנושא הזה יצוף, אם בכלל. אני מייחלת שעוד עשר שנים מהיום תלתלים יחזרו לאופנה בגדול ונשות בעמדות מפתח ובתקשורת יפסיקו להחליק את שיערן ושתלתלים והמראה הטבעי יחזרו לאופנה.

אני שמחה מאוד על המצב הנוכחי בו יש ריבוי של ילדים מתולתלות ומתולתלים בסביבתה (מכל סוגי התלתלים, מגלי ועד אפרו) ושהיא אינה נתפסת חריגה בנוף כפי שאני הייתי בילדותי, אין ספק שזה מקל על כל התהליך.

ולך אמא יקרה שאת מתמודדת אולי עם אותו הנושא כמוני, אני מחזקת אותך.

דימוי עצמי נמוך דרך השיער של הילדות שלנו אינו דבר שולי ובהכרח יש להתייחס אליו אך לא לתת לו את כל הבמה – יופי הוא לא הכל בחיים, הוא יכול לסייע בהמון מקרים אבל הוא לא מה שמצריך מילדותינו להרגיש חזקות, חכמות ומועצמות זה לגמרי ביידים שלנו!


יש לך רעיון לשיתוף פעולה?
רוצה לכתוב בבלוג שלנו?
מעוניינת לפרסם את העסק שלך?

צרי עימנו קשר!

אולי יעניין אותך לקרוא גם על: